5 Mart 2013 Salı

japon katlaması patchwork yastık

Origami Tekniği ile tasarladığım yeni  yastığım...

          Yeni bir teknik öğrenmek , yeni bir üretim için ateşleyici oluyor kimi zaman . İnsan heyecanlanıyor ; o tekniği nasıl içselleştiririm , nasıl bana ait olur diye düşünmeye başlıyor ki en sevdiğim süreçlerden biri de bu.  
                Origami tekniğinde bir renk dizilimi var öncelikle .Bu yüzden hemen düşlemeye başladım renkleri ... Hangi renkleri nasıl kullanayım , neden ?Bir anlamı olmalı , düşlediğim bir durumu yansıtmalı bana göre ...  
Bana ilham veren ,öylesine karıştırdığım "Şarap Pasaportu" diye bir kitapçık oldu.  Üzüm bağlarından şaraba kadar bir dizi fotoğraf , renkler konusunda yönlendirdi beni... Şimdiye kadar pek de kullanmadığım morları, eflatunları, pembeleri, azıcıkta asmaların yeşilini kullanabilirim dedim 
ve işte yeni yastığım ! Renkler belirlendikten sonra kare şeklinde kesilen kumaşlar , ütü yardımıyla katlanıp üçgenler oluşturuluyor ve bir merkez etrafında birbiri üzerine gelecek şekilde diziliyor .
Origaminin ruhuna uygun bir şekilde dikiş yok ; üçgenler sadece uçlarından tutturuluyor. 
Zemin kumaşla origami birleşince, sıra  yorganlamada:  Burada asıl amaç detaylarla renk dizilimine katkıda bulunmak ...
Kalın iplikle görünür bir süsleme yapmamın amacı  ortadaki renkleri zemine yayarak yastığımın tasarımına güç kazandırmaktı. 
Umarım başardım !