20 Ocak 2014 Pazartesi


Mozaik Patchwork

Atölyede başladım , evde bitirdim ...
Tabii evde atölye disiplini olmadığı için elimde uzadı da uzadı nihayet ve de kısmen bitti... 
Aslında internette bir iki örneğini görmüştüm ; sırf meraktan " Hocam hadi mozaik patchwork yapalım "diye tutturunca ortaya bu güzel örtü çıktı. 
Mozaik olunca adı daha grafiksel bir görünüm elde ettim ki bu haliyle bir miktar modern patchwork çalışmalarını da anımsatıyor...Nasıl yaptım ? 
Dokuz blok , dokuz renk...Aralarında derz kıvamında bir kontrast renk daha...
Dokuz ayrı renkte kumaş , blog büyüklüğünde üst üste konuyor ; daha sonra hepsi birden kesiliyor ve sıraları bozulmadan dokuz blok halinde diziliyor. 
Bu nasıl bir anlatım diyebilirsiniz.Doğru... Ölçüler ve kesim aşamalarını gösteremedim , atölyede fotoğraflamadığım için ...Başka bir mozaik çalışmasında bunu telafi edeceğim!Yorganlama önemli !
Örtümün yorganlamasını  bu kez, biraz daha önemsedim sanıyorum . 
Keskin hatlara sahip olan örtüme bu hatları kırıp , yumuşatacak bir yorganlama düşündüm ve iç içe geçmiş halkalardan oluşan bir çizimden çiçek şablonuna ulaştım . 
Karbon kağıdı yardımıyla her bir blok için bir çiçek çizdim .
İyi bir yorganlama için astar ,elyaf ve ön yüzün önce iğnelerle sonra çok yoğun bir teyelleme ile gergin bir şekilde bir arada tutulması gerekiyor. Ben de bu çalışmamda buna yoğunlaştım. Sonuçtan memnunum !Örtüden detaylar...


Renklere gelince ... 
Bu kez durgun bir su düşledim .
 Artık kullanılmayan bir havuzun suyu  mesela ... İçinde maviler de var ; nilüferler de var... Yosun tutmuş biraz da... Yeşilleri , mavileri , moru  ve de laciverdi sarıyla nasıl da buluşturdum , daha da parlasınlar diye...Güzel de oldu bence...Bir sonraki sayfamda nostaljik bir patchwork esintisi sizleri bekliyor !